Közép-Európa egyik kicsi, de nagyhírű országában, Magyarországon - mely számos értéket tud felmutatni a természeti szépségek, a művészetek és a tudomány területén egyaránt - él és alkot Mága Zoltán hegedűművész.
Egyedi, első hallásra azonnal felismerhető virtuóz játékát, a klasszikus zene, a népzene, a popzene és egyéb irányzatok ötvözésével kialakított jellegzetes crossover stílusát világszerte elismerik, méltatják. Művészi repertoárja a népzenétől a klasszikus darabokon át a jazzig, sőt a könnyűzenéig terjed. Művészetének jellemzői a virtuozitás, az átütő erő, a lélek mélyéből fakadó adni vágyás, és a remény, hogy a zene és az abban megjelenő szeretet eszköz lehet a világ jobbá tételéhez.
Azon művészek egyike, aki küldetéstudatát előtérben tartva képviseli a magyar kulturális tradíciókat, és erősíti a magyarságról kialakult pozitív képet. Zenei missziója, hogy a magyar nemzetet és a magyar kultúrát megszerettesse a világgal, célja, hogy koncertjeivel nyitottabbá tegye hallgatóságát más népek, más kultúrák iránt. Ezáltal számos rajongót szerzett nemcsak magának, hanem a hagyományos cigány- és klasszikus zenének is. Zenéjét utánozhatatlanul különleges személyisége teszi egyedivé, varázslatossá.
Jótékonysági koncertjeivel világnézeti és politikai törésvonalaktól függetlenül képes ezreket mozgósítani és összekapcsolni. Példa nélküli mindazon kezdeményezése, melynek keretében Magyarország zenekedvelő lakosságát társadalmi felelősségvállalásra tudta felkérni. Ezért is nevezik művészi körökben és a közönség berkeiben egyaránt a Szeretet Hegedűsének.
Mága Zoltán hegedűművész öt kontinensen, közel száz országban adott már koncertet, játszott királyoknak, államfőknek, egyházi főméltóságoknak és világsztároknak egyaránt. Elbűvölte már játékával XVI. Benedek pápát, a brit trónörököst - Károly herceget, VI. Mohammed marokkói királyt, II. Konstantin volt görög királyt, valamint Robert de Niro Oscar-díjas amerikai színművészt és Salma Hayeket is. Számos világhírű művésszel dolgozott együtt, többek között Didier Lockwooddal, Richard Claydermannal is.
Megszámlálhatatlan televíziós szereplése közül kiemelkedik a Magyar Állami Operaházban 2002-ben adott karácsonyi koncert, amelyben huszonkét ország nézői gyönyörködhettek.
Mága Zoltán célja, hogy több millió embert varázsoljon el a koncertek alkalmával, s hogy minden korosztály megtapasztalhassa a klasszikus- a könnyű- és a népzene szépségét, a magyar zenei kultúra egyetemességét.
A művész útja az öt kontinensen
Mága Zoltán tanulmányait a Talentum Nemzetközi Tánc-és Zeneművészeti Szakiskolában kezdte, majd 1997-ben előadóművészi diplomát szerzett népzene szakon, melyet Szenthelyi Miklós Kossuth-díjas hegedűművésztől vett át. Pályafutásának első jelentős állomásaként a világhírű Rajkó Zenekar vezető prímásaként Európa szinte minden fővárosában, Amerikában és a Távol-Keleten egyaránt öregbítette szeretett hazája hírnevét. Később az általa alapított Budapest Cigány Zenekarral bejárta a Föld másik felét, és kivétel nélkül hatalmas sikerű koncerteket adott.
Első hallásra azonnal felismerhető játékának kialakításában fontos lépcső volt a pesti Broadway legnagyobb múltú, legcsillogóbb revüszínháza, a Moulin Rouge. Itt végre megvalósíthatta régi álmát: meghonosította Magyarországon a crossover stílust. Az első sikeres koncertje után zenekarvezető, nem sokkal később pedig művészeti igazgató, show műsorok rendezője, producere lett.
Mága Zoltán olyan népszerűségnek örvend, amely megítélésében egyöntetűen pozitív mind a szakmai oldal, mind a közönség részéről. Fiatal kora ellenére hatalmas rajongó táborral rendelkezik a gyermekektől az idős generációig; a gyermekeknek példát mutat, az időseknek örömet ad.
A Szeretet Hegedűse karitatív tevékenysége
A hegedűvirtuóz számára fontos az adakozás, művészete összeforrt karitatív tevékenységével. Úgy érzi, e nélkül nem lenne teljes az élete, ezért az elmúlt évtizedben számtalan egyéni jótékonysági akciót tartott. 2006 decemberében „Adventi zenei imádság Puskás Ferenc tiszteletére és a magyar Alzheimer-betegekért” címmel rendezett és adott koncertet a Mátyás templomban, világhírű vendégművészekkel. 2007 januárjában a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem nagytermében adott nagysikerű hangversenyt, melynek bevételéből az Országos Mentőszolgálat számára vásároltak életmentő műszereket. 2007 decemberében karácsonyi jótékonysági koncertet adott a Parlament kupolatermében beteg gyermekek gyógyításának támogatására. Koncertjeire rendszeresen meghív nyugdíjasokat, segíti a hátrányos helyzetű gyermekeket. Számos mesterhegedűje kelt már el jótékonysági koncerteken, aukción. A bevételt mindig nemes célokra ajánlotta fel.
A Szeretet Hegedűse hazája legtávolabbi szegletébe is elviszi a zenét. Zeneművészeti tevékenysége mellett számtalan esetben szervezett karitatív akciókat a szegénység felszámolásáért. Megszólalt már a hegedűje a munkahelyteremtésért, a társadalmi békéért, az árvízkárosultakért, továbbá kórházakért, nélkülözőkért, hősi halált halt rendőrök, katonák hozzátartozóiért, szegényekért, árvákért, nagycsaládosokért, beteg emberekért és gyermekekért, bajba jutott közösségekért és családokért. Egyházaknak, intézményeknek, tanulni akaró fiataloknak, iskoláknak, a jövő reménységeinek számtalan esetben nyújtott már segítséget.
Mága Zoltán életútja és karrierje útmutatóul szolgálhat nagyon sok hátrányos helyzetből induló fiatal számára. A művész hitvallása, hogy az integráció kulcsa elsősorban a tanulás, a tudás pedig a jövő. A tudás ad rangot, értéket, elismerést és becsületet az élethez. Úgy véli, a valós integrációhoz, a társadalmi békéhez csak ez az út vezet. Életútja bizonyság arra, hogy függetlenül attól, kinek milyen a bőrszíne, származása, vallási vagy felekezeti hovatartozása, ha ki akar törni a szegénységből, azt tanulással, szorgalommal, becsületes munkával elérheti, sikeres, megbecsült és elismert tagja lehet hazájának.
Példamutatásként a Pécsi Tudományegyetem Művészeti Karán diplomát szerzett.
Közéleti szerepvállalásaival, társadalmi üzeneteivel az oktatás fontosságára, a tehetségek felkarolására hívja fel a figyelmet.
100 Templomi Jótékonysági Koncert
Mága Zoltán 2009 augusztusában XVI. Benedek pápa elismerését is kiváltó jótékonysági koncertsorozatot indított útjára a magyarországi Szent István Bazilikából 100 Templomi Koncert címmel. Egyedülálló kezdeményezésével a hegedűművész célja volt, hogy az összefogás jegyében a koncertsorozattal és a köré felépített programmal segítséget nyújtson hátrányos helyzetű és bajba jutott embertársainak hazájában és határainkon túl egyaránt. A méltóságteljes nyitóünnepséget megtisztelte jelenlétével országunk első számú egyházi tekintélye, Dr. Erdő Péter bíboros, prímás, esztergom-budapesti érsek, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia elnöke, a CCEE (Európai Püspöki Konferenciák Tanácsa) elnöke.
A századik koncerten a Bazilika több mint tízezres közönsége állva tapsolt, de a felemelő pillanatokat átélte még több százezer néző Magyarország nagy- és kisvárosaiban, valamint falvak templomaiban. A Szeretet Hegedűse székesegyházakban, katolikus, református és evangélikus templomokban, zsinagógákban rendezett eseményeken egyaránt összefogásra buzdította az embereket. A hegedűművészsikeresen teljesítette a misszióját, a legszélesebb körben hívta és gyűjtötte össze az embereket, így hidat épített országrészek, társadalmi csoportok, ember és ember között.
A 100 Templomi Koncert két év alatt bebizonyította, hogy Magyarországon százezrek képesek a felebaráti szeretet jegyében az összefogásra, segítségnyújtásra a nemes célokért, hiszen több mint 100 millió forint értékben sikerült adományokat átadni a hátrányos helyzetű és bajbajutott magyar honfitársai megsegítésére.
Mága Zoltán művészeti és jótékonysági missziójának elismeréseként 2011 szeptemberében meghívást kapott a Vatikánba. XVI. Benedek pápa fogadta Mága Zoltánt, aki egy magyar népdalt játszott el a Szentatya tiszteletére. Mága Zoltán az egész magyar nép nevében egy hegedűt ajándékozott Őszentségének.
Mága Zoltán Show
A show-műsor 2011-ben kéthetente főműsoridőben jelentkezett a nemzet csatornáján, a Duna Televízión. A nagy volumenű szórakoztató show-ban a legkiválóbb magyar előadóművészek produkcióit láthatta a közönség klasszikus és könnyűzenei műfajból egyaránt, melyet minden alkalommal a Primarius szimfonikus zenekar kísért élőben. A zenei produkciók mellett hazai és nemzetközi sztárokkal, közéleti személyiségekkel folytatott exkluzív beszélgetések tették színesebbé az műsort. A Duna Televízió történetében a legnagyobb nézettségű hatrészes műsort több alkalommal ismételte közkívánatra a csatorna.
Hegedűvarázs
A kiváló művész 2012-ben, a 100 Templomi Koncert sikerei alapján újabb 100 állomásos koncertsorozatot hirdetett Hegedűvarázs címmel, a Budapesti Operettszínházzal és világhírű magyar művészekkel összefogva, a magyar zenei kultúra népszerűsítéséért, ápolásáért.
Ezúttal nem templomokban, hanem színházakban, sportcsarnokokban, művelődési házakban és szabadtéri rendezvényeken zajló koncertsorozaton a leghíresebb magyar zeneszerzők, így Liszt Ferenc, Bartók Béla, Kodály Zoltán, Erkel Ferenc ismert és kevésbé ismert művei mellett Hubay Jenő, Reményi Ede, Kálmán Imre, Lehár Ferenc, vagy Szakcsi Lakatos Béla szerzeményeinek interpretálásával hívja fel a figyelmet a hazai klasszikus-, a könnyű- és a népzene szépségére, s ez által a magyar zenei kultúra egyetemességére, és hirdeti Magyarország sokszínűségét, szépségét.
Budapesti Újévi Koncert
2009-ben ugyancsak hagyományteremtő céllal, Mága Zoltán életre hívta január 1-jén a Budapesti Újévi Koncertet. 12 ezer néző tapsolt állva a Papp László Budapest Sportarénában a művész előtt. A teltházas Aréna közönségen túl az elmúlt esztendőkben a közszolgálati és a kereskedelmi televíziók segítségével több millió néző is részese lehetett a grandiózus eseménynek Magyarország határain innen és túl. Egy olyan hagyományteremtő eseményt sikerült létrehoznia, mely Európa rangos koncertjévé vált, és amely nemzetközi, művészeti és turisztikai elismerést hoz Magyarországnak.
Az elmúlt öt évben a Budapesti Újévi Koncerten Kossuth-díjas és világhírű művészek mellett a Magyar Nemzet Színészei és a hazai könnyűzenei élet kiválóságai is színpadra léptek. Magyarország fővárosának Újévi Koncertje nemzetközi hírnevet szerzett már magának az elmúlt esztendőkben. Nem csak magyar vendégek tették teltházassá az Arénában megrendezett újévi koncertet, hanem az Egyesült Államokból, Ausztráliából, Ázsiából, Izraelből és Európa sok országából is érkezett zenekedvelő közönség. Az elmúlt öt év koncertjeiről CD és DVD is készült, melyek mindegyike már a megjelenéskor aranylemez lett.